България Култура

НА ВРАЧАНСКИЯ КМЕТ ЛИ ДА ВЯРВАМЕ ИЛИ НА ТАБЕЛАТА?

Споделете в мрежата

Автор: Красимир Дончев, строителен инженер

Живея в друг български град, но тези дни съм на гости на приятел от Враца, който има множество познати сред старата врачанска интелигенция – скулптори, художници и пр. Не е чудно, че тези хора живо се интересуват от съдбата на величествения паметник на Христо Ботев, който преди седмица полукриминално е бил свален от постамента си и откаран в неизвестна работилница в София за „реновиране“. Инициативата е на Община Враца, а решението паметникът да бъде „реновиран“ и „експертните мнения“ на Министерството на културата, които подкрепят това решение, не са били широко огласени сред българската общественост. Неизвестни остават и личностите, ангажирани с тези мнения. Знае се, че за „реставрацията“ на паметника ще бъдат дадени от държавата 755 хиляди лева, което е с 515 хиляди лева повече от сумата, платена през 1961 г. за създаването на проекта от скулптора Владимир Гиновски, изливането на фигурата в бронзолеярната, изграждането на гранитния постамент и съпътстващите стени с релефи на Войводата и четниците, акостирали с кораба „Радецки“ при Козлодуй. Плюс, разбира се, разходите за транспортирането.

Общината твърди, че монументът, пиедесталът и другите съоръжения, които са неделима част от паметника на Христо Ботев, ще бъдат „реновирани“ за отрицателно време, за да са готови за празника на Ботев и падналите за свободата на България – вечерта на 1 юни 2025 г. Всяка година на това място речи произнасят висшите държавни ръководители, събира се цялото гражданство и се провежда тържествена заря.

Вчера върху загражденията, които заобикалят сваления паметник, не забелязахме нищо. Но тази сутрин видяхме там да се мъдри една единствена бяла табела, с името на русенска фирма, на която Община Враца е поръчала да „реновира“ постамента. Като срок на изпълнение на поръчката са указани 150 (сто и петдесет) календарни дни. Според вас, считано от 6 март т.м., тоест от обявеното на табелата начало на строителните работи, колко месеца остават до 1 юни 2025 г.? На табелата пише, че на обекта ще работят 10 броя (така са наречени работиците), а днес не видяхме никакъв „брой“ (работници), вчера „броят“ им май беше 3 – 4.

Има и друг невероятен факт. Според съобщение на БТА – единственото, което открихме по въпроса, „реставрацията“ на фигурата на Войводата ще бъде извършена от някаква си работилница, именувана „Марков студио“  в базата в кв. „Требич“ в София. Собственикът на „студиото“ Марин Марков се е произнесъл, че монументът е от месинг*, което хвърля в копривна треска врачанските скулптори и културните дейци от старата гвардия. Те отлично знаят, че фигурата на Ботев е излята от бронз, а не от пиринч. При подобна компетентност на „баш майстора“, можем ли изобщо да се надяваме, че заявените в пресата светкавични срокове от страна на Община Враца – наистина ще бъдат спазени? Или да вярваме на табелата, която сочи че през август-септември, ако врачани имат късмет, могат отново да видят своя Ботев на носещия името му площад? 

Едно е сигурно – имало е за усвояване „едни пари“. Колко вилички в Гърция могат да се купят с повече от 250 хиляди евро?

Табелата от днес, 25 март, според която работите ще продължат пет месеца.

* Една от основните  разлики между бронз и месинг  е техният състав. Бронзът се състои от мед и калай, докато месингът е смес от мед и цинк. Процентното съдържание на калай в бронза може да варира между 5% до 25%, докато цинкът в месинга може да варира от 5% до 45%.