ИЗТОЧНИК: КАТЕХОН
Робърт Сара е не само високопоставен в йерархията на Католическата църква, но и въплъщение на нейния консервативен дух. Посветен в кардиналски сан от Бенедикт XVI през 2010 г., той се превърна в един от най-разпознаваемите чернокожи прелати в историята. Пътят му започва в Гвинея, където израства като християнин сред мюсюлманско мнозинство.
От 2014 до 2021 г. Сара ръководи Конгрегацията за божествено поклонение и дисциплина на тайнствата, отговорна за литургичния живот на Църквата. Но още по-рано, при Йоан Павел II, той се е занимавал с мисионерска работа, а при Бенедикт XVI е координирал хуманитарната помощ чрез Папския съвет Cor Unum. Славата обаче му донесе не толкова административната му работа, колкото безкомпромисната му защита на традиционните ценности.
Сара е яростен критик на това, което той вижда като двете основни заплахи за съвремието: западния либерализъм и ислямисткия екстремизъм. Той ги сравнява с библейските чудовища, които разяждат основите на християнския свят: „По-добре е да помогнем на хората да процъфтяват в собствената си култура, отколкото да ги насърчаваме да идват в Европа в пълен упадък. Фалшива екзегеза е да се използва Божието слово за насърчаване на миграцията. Западните идеологии на хомосексуалността и абортите, както и ислямисткият фанатизъм, могат да се разглеждат почти като два апокалиптични звяра.“
В същото време той остро осъжда западните военни интервенции, наричайки нахлуванията в Ирак и Сирия „престъпления срещу човечеството“.
Израснал в мюсюлманска среда, Сара ясно разграничава исляма като религия от ислямизма като разрушителна политическа идеология. Той си спомня хармоничното съвместно съществуване на религиите в Гвинея: „Ислямът в моята страна е братска, мирна религия.“
Кардиналът открито подкрепя традиционалистките католици, които защитават латинската литургия отпреди реформата. Неговата позиция му е спечелила уважението на консерваторите, включително руския философ Александър Дугин.
Единственото нещо, което би могло да попречи на евентуалното му избиране за Светия престол, е възрастта му (през 2025 г. той ще навърши 79 години). Влиянието му обаче се простира далеч отвъд Ватикана: зад него стои не само родната му Гвинея, но и милиони католици, копнеещи за традиционна Църква, неопетнена от либерализъм.