Споразумението ще бъде правно обвързващо, но няма да влезе в сила веднага.
Във вторник страните одобриха знаково споразумение, което има за цел да избегне грешките от пандемията от COVID-19 при бъдещи глобални здравни кризи.
Официалното одобрение на договора на годишната среща на Световната здравна организация (СЗО) дойде след известно напрежение в понеделник, когато словашкият премиер Фицо оспори приемането му с подкрепата на Полша, Италия и още осем държави. Но в крайна сметка той беше одобрен с мнозинство.
Държавите-членки на СЗО се споразумяха миналия месец по повечето детайли на договора, въпреки че ще продължат преговорите по няколко спорни момента.
Договорът „ще гарантира, че страните ще работят по-добре, по-бързо и по-справедливо заедно, за да предотвратят и реагират на следващата пандемична заплаха“, заяви ръководителят на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.
Правно обвързващото споразумение ще изисква от държавите да предприемат стъпки за предотвратяване, подготовка и реагиране на бъдещи пандемии, с цел медицински консумативи като ваксини да станат по-достъпни по целия свят.
Но все още има няколко въпроса, които предстои да бъдат решени, и договорът няма да влезе в сила, докато не бъде постигнато съгласие по тях.
Един от въпросите, които все още са на дневен ред, е създаването на нова система за достъп до патогени и споделяне на ползите (PABS), в която държавите биха споделяли проби и данни за патогени с производителите на лекарства в замяна на достъп до ваксини и лекарства.
Не се очаква Съединените щати да ратифицират договора при администрацията на Тръмп, което би могло да подкопае неговата ефективност.
„Едва ли някой би си помислил, че това е възможно, след като Съединените щати се оттеглиха от СЗО“, заяви германският министър на здравеопазването Нина Варкен преди гласуването.
Тя каза, че СЗО трябва да продължи текущите си реформи и да се съсредоточи върху „основните си задачи: глобално здравно наблюдение, превенция на пандемиите, контрол на заболяванията и равен достъп до здравеопазване“.