Автор: Живко Гиргинов 30.03.2021 Публикувано в личен фейсбук профил
Пак съм в Матрицата!
Днес.
Централата на Фейсбук в Сингапур.
9 Straits View Road.
Етаж 28 (+/- 2).
Стая за срещи “You Tiao & Soya Bean”.
Преди малко повече от година, по абсолютно същия повод, бях в друга стая за срещи — с името “The Matrix” (“Матрицата”) — сега тя бе заета.
Този път Фб-профилът ми беше блокиран за 100 дни — почти 3 месеца и половина: от 19 декември 2020 г. до 30 март 2021 г. — както преди: отново без посочена причина за нарушение на “правилата на общността” и без посочен срок докога.
— Сър, Вашият Фб акаунт не е ограничаван от нашата компания.
— Коя е Вашата компания? (държа да я назове изрично)
— Фейсбук, сър.
— А тогава как се озовах 100 дни с блокиран профил?
— Ще направим вътрешно разследване, сър, но за целта трябва да се качите на горния етаж.
— Оттам ли да скоча?
— Не, сър, там е разследващият ни екип. После те ще поставят профила Ви под Expedited Personalized Online Protection Order.
— Чудесно, точно както миналата година, след което се случи отново същият инцидент с блокиране, което пак не бе наложено от Фейсбук.
— Съжаляваме за това, сър, но проблемът идва отвън. Не е в нашата териториална юрисдикция (Азия). Профилът Ви е първоначално регистриран в България.
— Да считам ли, че оттам идва проблемът?
Смяна на етажа.
Този път в стая за срещи “Матрицата”: пак съм в Матрицата!
— Да, сър. Съжаляваме за неудобството наистина. Ако си създадете нов профил тук, от Сингапур — няма да имате подобен проблем повече.
— Защо тук аз съм в безопасност, а “българският” ми Фейсбук-профил не е?
— Тук работим с местната полиция, CID, CSASingapore и други агенции за сигурност. С българските власти нямаме съвместни работни отношения.
— А извънработни?
— Не Ви разбрах, сър?
— Ако някой друг попадне в същата ситуация, но няма възможността, която аз имам — да се явя лично, физически, в централата на Фейсбук, за да се легитимирам и да ми отблокирате профила — какво би могъл да направи той/тя?
— Ами може да напише имейл с оплакване до Фейсбук на имейл-адрес:
disabled@facebook.com
или
appeals@facebook.com,
но за съжаление няма гаранция, че ще получи отговор.
=================
Разбор на фактите:
- Българските служби по линия на противодействието на международната престъпност имат администраторски достъп до социалните мрежи, сред които е и Фейсбук. Чрез тези администраторски права те имат достъп до всички профили, могат да ги блокират и да трият информация.
{Източник: специалист по киберсигурност, пожелал да остане анонимен заради професионалните си ангажименти в тази сфера, цитиран от “Свободна Европа”. Потвърдено и от източници от МВР}
- Българското правителство е сключило договор с Фейсбук, според който ДАНС е поставена в ролята на “национален администратор“ на социалната мрежа.
{Източник: бившият вътрешен министър Богомил Бонев; специалисти по киберсигурност, анонимизирани настоящи и бивши чуждестранни служители във Фейсбук}
- Държавна агенция “Технически операции” (ДАТО) е дясната ръка на ДАНС, на подчинение на Министерски съвет, т.е. = еднолично на премиера Бойко Борисов. На практика това е структурата на МВР, която преди 2013 г. отговаряше за подслушванията. Оттогава насам — и за други “технически операции”.
- Мандатът на председателя на ДАНС Димитър Георгиев (по професия машинен инженер) е 5-годишен и изтича на 10 април 2023 г. Преназначението му стана с указ № 95 от 10 април 2018 г. на президента Румен Радев, по предложение на Министерския съвет, т.е. = на премиера Бойко Борисов. Президентът можеше да наложи вето, но не го наложи. (Точно както можеше и да не подпише Указа за назначаването на главния прокурор Иван Гешев, тъй като нямаше постановен краен срок за подписването му, но го подписа).
- Преди блокирането на профила ми получих “поздрави” от Бойко Борисов (скрийншотите в този пост) — с който не се познавам, нито имам каквито и да са отношения; освен това, че критикувам ГЕРБ, политиката-геноцид на правителството, както и на самия Борисов — поздравите ми бяха предадени от празен фалшив Фб-профил, който веднага след това изчезна, самозаличавайки се.
- Според сега-действащата версия на Конституцията на РБългария:
Чл. 38. Никой не може да бъде преследван или ограничаван в правата си поради своите убеждения, нито да бъде задължаван или принуждаван да дава сведения за свои или чужди убеждения.
Чл. 39 (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово – писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Чл. 40 (1) Печатът и другите средства за масова информация са свободни и не подлежат на цензура. {в това число и социалните мрежи, които са средство за масова информация — бел. моя}
Чл. 34 (1) Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени.
Чл. 11 (1) Политическият живот в Република България се основава върху принципа на политическия плурализъм.
Чл. 25 (5) Българските граждани, пребиваващи в чужбина, са под закрилата на Република България. {а не се третират като нейни врагове — бел. моя}
Чл. 26 (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.
Чл. 41 (1) Всеки има право да търси, получава и разпространява информация. Осъществяването на това право не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на другите граждани, както и срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала.
- В Резолюцията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа 1659 (2009) обаче изрично се подчертава, че свободата на изразяване и публикуването на информация никога не трябва да се интерпретира като заплаха за националната сигурност, освен в изрично и ясно определени в закона случаи.
- В случай, че бг-службите за сигурност имат някакви съмнения, могат да ме проверят (вероятно са го направили) и да се убедят, че съм “чист”: в масивите на Съда, МВР и НАП, с чисто съдебно минало, никога необвиняван и неосъждан, с платени дължимости; да проверят в Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията RAN, в международните информационни системи за съдимост ECRIS, EURODAC, VIS, Europol, Interpol…
- Ръководството и личният състав на българските служби за сигурност ДАНС, ДАР, ДАТО, НСО, ГДБОП, МВР, СВИ, СВП, ДКСИ, КПКОНПИ и пр. да помнят, че дейността им се организира и провежда при спазване на основния принцип: “строго спазване на законността.” В противен случай се превръщат в добре организирана защитена зад закони престъпна групировка, която всъщност заплашва и руши националната сигурност, вместо да я брани.
Благодаря на всички приятели и съмишленици, които публикуваха материалите, които им изпращах, докато бях с цензуриран профил!